In stock
SKU
SET-104-075-2MAP
75cc White HDPE Round Packer 33-400 Neck Finish
1025/case, 12 cases/pallet
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Style | Plastic Bottle |
| Substyle | Round Packer |
| Color | White |
| Capacity | 75 cc |
| Shape | Round |
| Material | HDPE |
| Neck Finish | 33-400 |
| Neck Height Dimension | 0.388" |
| Overflow Capacity | 82.4ml ±3.5 |
| Base Depth | 0.094" |
| Circumference | 3.3772" |
| Base Diameter | 1.075" |
| Total Height | 2.978" |
| Gram Weight | 10.00 |
| Liner Type | UNIVERSAL HEAT SEAL |
| Standard Case Qty | 1025 |
| Standard Pallet Qty | 12300 |
| Sales Unit | Case |
This 75cc white HDPE round packer is a compact, durable container made for excellent chemical resistance and long-term stability. With a 33/400 neck finish, it pairs easily with standard closures while maintaining a lightweight 12.25-gram profile. Perfect for sample-size or low-volume supplement and pharmaceutical applications.
Quantity
Price
-
1 Case$136.88 $123.19 / Case ($0.12 Piece)
-
12 Case$120.03 $108.03 / Case ($0.11 Piece)
1025 Items Per Case.
Availability: In stock
Need a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.
SKU#: SET-104-075-2MAP
75cc White HDPE Round Packer 33-400 Neck Finish
Have a Question?




