In stock
SKU
IPC-104-625VS
625cc White HDPE Round Packer 53-400 Neck Finish
84/case, 20 cases/pallet
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Style | Plastic Bottle |
| Substyle | Round Packer |
| Color | White |
| Capacity | 625 cc |
| Shape | Round |
| Label Height | 4.239" |
| Material | HDPE |
| Neck Finish | 53-400 |
| Neck Height Dimension | 0.423" |
| Base Depth | 0.25" |
| Circumference | 10.05" |
| Base Diameter | 3.2" |
| Total Height | 6.1" |
| Standard Case Qty | 84 |
| Standard Pallet Qty | 1680 |
| Sales Unit | Case |
A durable 625cc white HDPE round packer designed for larger-count packaging. The 53-400 neck finish supports CRC and tamper-evident closures. At approximately 48.3 grams, it provides strength and stability for healthcare and supplement products.
Special Order Item. Minimums apply.
Need a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.
SKU#: IPC-104-625VS
625cc White HDPE Round Packer 53-400 Neck Finish
Have a Question?