In stock
SKU
TIM-107-500
500cc Clear PET Round Packer 53-400 Neck Finish
140/case, 20 cases/pallet
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Style | Plastic Bottle |
| Substyle | Round Packer |
| Color | Clear |
| Capacity | 500 cc |
| Shape | Round |
| Material | PET |
| Neck Finish | 53-400 |
| Neck Height Dimension | 0.403" |
| Overflow Capacity | 555ml ±25 |
| Circumference | 9.6855" |
| Base Diameter | 3.083" |
| Total Height | 5.78" |
| Gram Weight | 55.00 |
| Standard Case Qty | 140 |
| Standard Pallet Qty | 2800 |
| Sales Unit | Case |
This 500cc clear PET round packer offers a large capacity with outstanding transparency for showcasing product contents. The 53/400 neck finish ensures compatibility with secure and tamper-evident closures, while the strong PET construction supports heavy-duty applications. Perfect for bulk supplements, powders, and health products.
Quantity
Price
-
1 Case$76.23 $68.61 / Case ($0.49 Piece)
-
20 Case$48.98 $44.08 / Case ($0.31 Piece)
140 Items Per Case.
Availability: In stock
Need a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.
SKU#: TIM-107-500
500cc Clear PET Round Packer 53-400 Neck Finish
Have a Question?



