In stock
SKU
SIL-104-250-2
250cc White HDPE Round Packer 45-400 Neck Finish
365/case, 16 cases/pallet
| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Style | Plastic Bottle |
| Substyle | Round Packer |
| Color | White |
| Capacity | 250 cc |
| Shape | Round |
| Material | HDPE |
| Neck Finish | 45-400 |
| Neck Height Dimension | 0.395" |
| Overflow Capacity | 281ml ±7 |
| Base Depth | 0.095" |
| Circumference | 7.7911" |
| Base Diameter | 2.48" |
| Total Height | 4.35" |
| Gram Weight | 22.30 |
| Liner Type | UNIVERSAL HEAT SEAL |
| Standard Case Qty | 365 |
| Standard Pallet Qty | 5840 |
| Sales Unit | Case |
With a blend of premium resins, this 250cc HDPE packer offers superior durability and excellent barrier properties. Its 45/400 neck finish accommodates common pharmaceutical closures, while the 22.3-gram structure provides long-lasting performance. Ideal for mid-size nutritional products and prescription packaging.
Quantity
Price
-
1 Case$107.80 $97.02 / Case ($0.27 Piece)
-
16 Case$73.70 $66.33 / Case ($0.18 Piece)
365 Items Per Case.
Availability: In stock
Need a larger quantity than what we currently have in stock?
Minimum order quantities may apply. Lead times may vary. To provide the best possible pricing and delivery options we require a minimum order starting at $500 or more for special orders.
SKU#: SIL-104-250-2
250cc White HDPE Round Packer 45-400 Neck Finish
Have a Question?




